Du har ärvt en antik armoire som inte får plats i ditt hus . Eller kanske du vill byta ut en gammal soffa eller få lite snabba pengar från din underutnyttjade matsal set. Du kan försöka sälja dina möbler , men det förutsätter att du vet vad det är värt på den öppna marknaden och kan hitta rätt plats för det . Ett bättre sätt att producera det högsta priset är att auktionera bort det
Local
Prova en lokal auktion bolag som South Coast Auktion , som betjänar Orange County /Los Angeles -området och är knuten under Resurser . ( Liknande auktionsfirmor är kopplade under CountyLineAuctions. com i New York, VeniceAuction. com i Florida och AuctionsByJennifer. com i Illinois . )
/> typisk för sådana kläder , hålla de auktioner varje vecka och erbjuder en mängd olika varor från möbler till restaurang utrustning till bilar , som garanterar en stor pool av anbudsgivare . Detta innebär att du kan få dina pengar i något mer än en vecka .
Du behöver för att leverera möbler till auktionen plats själv , men några kan tillhandahålla betalda pickup tjänster . Du kan välja att betala en 30 procents provision , en lägsta skattesats eller ett avlägsnande avgift för att ha osålda objekt forslas bort . Charity
Om du vill hjälpa en lokal orsak och tjäna ett skatteavdrag i processen , auktion dina möbler på en välgörenhetsorganisation webbplats som IDonateToCharity. org . Webbplatsen har en försäljning och budgivning gränssnitt som är lika enkel att använda som eBay . Du måste ringa din favorit välgörenhet om lov , eftersom det kommer att kontaktas för kontroll . Webbplatsen avgifter ingenting om du inte gör några pengar , men även då priset för att sälja upp till 20 saker är ca $ 10, och med oktober 2009
sajt innebär en del förberedelser . dig kommer att skapa en webbsida för att beskriva ditt utbud . Ta en bild på dina möbler i starkt ljus och från flera vinklar . Noggrant beskrivna storlek och form av pjäsen plus eventuella defekter som repor eller ledig gångjärn .
Om du planerar att leverera mindre föremål längdåkning , specificera " Pick Up "För Leveransvillkor . Slutligen , fastställa en tidsfrist för möbler pickup , som en vecka efter auktionens slut . Annars kan du ha fastnat hålla dina möbler i månader medan du väntar på den högstbjudande att få det . High -end
Om du äger en äkta antika (mer än 100 år gamla ) som en 18th-talet Chippendale bröstet , eller en bit som skapats av en känd designer modern som Eames stolar , kontakta en high-end auktionshus som Sotheby 's . Även om det bara accepterar värdefulla och dyra möbler , har Sotheby 's platser runt om i världen och tar hand om varje aspekt av auktionen .
En konsult kan råda dig om dina möbler är lämplig för Sotheby 's kunder . Om det är , ordnar han för leverans och försäkring , men du är fortfarande ansvarig för avgifter . Han fotografier och beskriver pjäsen i en av sina kataloger , som distribueras till en internationell publik. På auktionen natten kan köpare bud personligen , genom skriftligt frånvarande bud , via telefon och i vissa fall , på Internet .